У Ганни Миколаївни одружився єдиний син Петро. Якось вона вирішила зателефонувати до свахи Галини Віталіївни й запропонувала їй зустрітися, познайомитися ближче. – Та хто ж проти?! – сказала та. – Звісно, давайте зустрінемося. Я стіл накрию, посидимо, пообідаємо і поговоримо. У суботу Ганна Миколаївна вирушила в гості до свахи. – Ось мої фірмові салати, – метушилася Ганна Миколаївна, дістаючи з сумки контейнери. – Треба Поліночку навчити такі салатики робити. А то щось змарнів мій Петро, як одружився… – З чого ви взяли?! – насупилась Галина Віталіївна. – Моя дочка чудова господиня! Вона застигла від здивування, дивлячись на сваху

Єдиний син Ганни Миколаївни Петро одружився. Обранкою молодика стала дівчина на ім’я Поліна, також єдина дочка у своєї матері Галини Віталіївни.

Обидві жінки виховали своїх дітей одні. Батьки, звісно, були. Але чоловік Ганни Миколаївни пішов до іншої жінки, коли Петру було всього п’ять років.

А Галина Віталіївна рано овдовіла. Поліна тільки-но пішла в перший клас, коли батька не стало.

Заміж більше жодна з жінок не виходила, повністю присвятивши себе вихованню єдиної дитини.

Ганна та Галина бачилися всього кілька разів. Одного разу до весілля, коли діти їх познайомили, потім на самому весіллі, і більше не зустрічалися. Молодята одразу вирішили, що винаймуть квартиру і житимуть окремо, хоч і Ганна Миколаївна, і Галина Віталіївна сподівалися на спільне проживання з дітьми.

Поліна та Петро по черзі відвідували то одну маму, то другу, а ось до себе в гості запрошувати не поспішали.

Якось Ганна Миколаївна подумала, що непогано було б краще познайомитися з матір’ю невістки. Все-таки вони тепер свекруха і теща, а один одному свахи. Чому б їм не подружитися? Вони жінки одного покоління, зі схожою долею. Невже не порозуміються?

Жінка зателефонувала Галині й запропонувала зустрітися:

– Неправильно, що ми з вами, Галино Віталіївно, майже не спілкуємось. Треба якось ближче один до одного бути, якщо наші діти сім’ю створили.

– То хто ж проти, Ганно Миколаївно? Звісно, давайте зустрінемося. У суботу вас влаштує? Годині о третій. Я стіл накрию, посидимо щиро, пообідаємо і поговоримо. У мене для такої нагоди і домашня настоянка є. На смородині зі свого городу. І картопля своя, і соління всілякі. Значить, якщо простою їжею не гидуватимете, то ласкаво прошу!

– З чого б я гидувала?! – трохи образилася Ганна. – Не пані ж наче якась. Теж із простих людей. Домовились, у суботу буду у вас неодмінно. Принесу пару своїх фірмових салатів, і грибочки мариновані. Я, знаєте, теж дещо вмію, хоч і не маю свого городу. Зате гриби я особисто збирала.

– Ну що ж, чекатиму на вас, люба свахо, і ваших грибочків із задоволенням скуштую!

…У суботу Ганна Миколаївна, зібравши сумку з провізією, вирушила в гості до свахи.

– Непогано у вас, затишно, – сказала вона, зайшовши в квартиру. – Ось тільки шпалери такі я не дуже люблю, як на мене, то незграбні…

– Чого ж це незграбні?! Мені подобаються, – заперечила Галина Віталіївна.

– Ну, головне, щоб вам подобалися… Адже самі знаєте, на любов і смак товар не всяк.

– Тут я згодна з вами, смаки у всіх різні! Ходіть за стіл, сподіваюся, що хоча б моя їжа вам сподобається.

– Та я не вибаглива. І ось, до речі, як і обіцяла, салати мої фірмові, – заметушилася Ганна Миколаївна, дістаючи з сумки контейнери. – Цей із крабових паличок. А цей із язика, Петро дуже його любить, треба Поліночку навчити такий салатик робити. А то щось мені здалося, змарнів Петро, як одружився. Може, Поліночка не дуже добре готує?

– З чого ви це взяли? – насупилась Галина Віталіївна. – Моя дочка чудова господиня.

Галина Віталіївна застигла від здивування, дивлячись на сваху.

– Ну, ви знаєте, які зараз сучасні дівчата. Не дуже турбуються веденням домашнього господарства. А у Поліночки такі нігті довгі, я й не уявляю, як з такими нігтями можна нормально почистити овочі або тісто замісити… От і переживаю, що харчується мій синочок тепер одними напівфабрикатами.

– Нічого подібного! – стала на захист доньки Галина Віталіївна. – Я тільки вчора у дочки із зятем у гостях була, і сама особисто бачила, як Поліна борщ варила. Між іншим, за моїм фірмовим рецептом такий борщ ще моя бабуся готувала. Ваш синок з таким апетитом їв, нахвалював і добавки попросив. Каже, що ще ніколи такого смачного борщу не їв!

– Та облиште, не міг мій Петро таке сказати! – не повірила Ганна Миколаївна. – Я, знаєте, теж борщі вмію варити, і не гірші від вашого фірмового, а, може, навіть краще! У мене також свої секретики є. Так що не міг мій син сказати подібну нісенітницю.

– А мені вам брехати нема чого, Ганно Миколаївно. Але не хочете, не вірте. І на дочку мою даремно не намовляйте, вміє вона готувати.

– Та навіщо ж я намовлятиму? Я просто бачу, що синок мій змарнів, от і переживаю…

– А як на мене так, він не те, що не схуд, а навіть погладшав…

– Ну я ж краще свого сина знаю!

– Може й так, тільки моя дочка тут ніяк не винна і ваш Петро голодним точно не ходить.

– Гаразд, поки закриємо цю тему, я якось у гості до сина напрошусь і перевірю, що там у них в холодильнику… А ви, до речі, як у гостях у них опинилися? Самі прийшли, чи запросили діти?

– Поліночка мене покликала вчора, я б без запрошення не прийшла, я вважаю, що нема чого в молоду сім’ю лізти.

– Вам-то, звісно, нема за що переживати, Галино Віталіївно. Вашій доньці неймовірно пощастило, такого хлопця відхопила! Мій Петро і гарний, і розумний, і перспективи у нього хороші, все-таки інститут з відзнакою закінчив!

– Та моя Поліночка, знаєте, теж дівчинка гарна. І це швидше вашому синові пощастило, що така дружина йому дісталася! Розумниця, красуня, господиня …

– Ну, краса, звісно, поняття відносне.

– Це ви на що натякаєте? Вважаєте мою дочку негарною?

– Ні, що ви, звісно, вона у вас дуже симпатична. Але ось фігура…

– А що не так?

– Аж надто тонка вона. Як народжувати, важко…

– Нормально! Полінка в мене пішла, у мене така ж фігура була до пологів, і нічого! Народила доньку сама.

– Добре, коли так… А то не хотілося б без онуків залишитися. Син у мене єдиний, онуків чекати більше нема звідки.

– Ганно Миколаївно, що ми все сперечаємось і сперечаємося? – схаменулась Галина Віталіївна. – Давайте вже за стіл сядемо, картопелька остигає.

– Давайте, Галино Віталіївно. Чого, справді, сперечаємося? Не для цього зустрілися. Нам, навпаки, треба подружитися, якщо вже мій синок вибрав за дружину вашу дочку.

– Зізнаюся, я була здивована, що моя Поліночка обрала вашого сина, – заявила Галина Віталіївна, коли вони зі свахою нарешті приступили до трапези і хильнули по чарці смородинової.

– А це ще, можна дізнатися, чому? – запитала Ганна Миколаївна, беручи виделкою шматочок оселедця.

– Та так… У Поліни завжди було багато шанувальників. До неї навіть декан в інституті намагався залицятися. Між іншим, дуже багата людина. А вона вашого сина обрала…

– Ваша дочка ще пишатися буде, що вона одружена з Петром. Мій син обов’язково досягне великих висот.

– Та хто ж проти? Нехай досягає, – погодилася Галина Віталіївна. – Давайте ще по чарчині за успіхи наших дітей.

– Ну давайте, – сказала задумливо Ганна Миколаївна.

– Про що замислилися, Ганно Миколаївно? – запитала Галина Віталіївна, знову наповнюючи склянки.

– Та ось думаю, що якось ви про сина мого погано відгукуєтесь. Не догодив вам зять, виходить? Не дуже хороший для вашої розбалуваної чоловічою увагою дочки…

– Так, облиште ви, Ганно Миколаївно, нічого такого я не хотіла сказати. Ми, матері, звісно, завжди хочемо для своїх дітей найкращого, але раз вибрала Поліночка саме вашого Петра, значить, було за що його полюбити.

– Вибрала! А що, у неї під дверима черга стояла з шанувальників? Це за моїм Петром, знаєте, скільки дівчат вилося! Одна краща за іншу. Але він вибрав чомусь саме вашу дочку. Любов зла, бачите…

– Це на що ще ви натякаєте? – вигукнула Галина Віталіївна, скочивши з-за столу. – Вважаєте, що моя дочка не варта бути поруч із вашим сином? Та це ваш Петро її не вартий.

– Ну, звісно, він же ж простий хлопець, а ви пани! – розізлилася Ганна Миколаївна і теж скочила з-за столу.

Обидві жінки дивилися одна на одну, і, здавалося, ще трохи, і справа дійде до чогось серйозного…

Але в цей момент пролунав дзвінок у двері, і Галина Віталіївна поспішила в коридор.

– Привіт, мамо! Ми знаємо, що у вас сьогодні дружні посиденьки! – радісно сказала Поліна, заходячи у квартиру.

– Здрастуйте, Галино Віталіївно, – привітався з тещею Петро, простягаючи букет троянд.

– Це з якого приводу? – здивувалася жінка.

– Просто порадувати. Хоч і привід у нас є, – відповів зять і пройшов на кухню, вручивши другий букет Ганні Миколаївні.

– О, я бачу, у вас тут все чудово, – вигукнула Поліна, побачивши накритий стіл і почату смородинову.

– Хочете їсти? – поцікавилася Галина Віталіївна.

– Ні, ми сьогодні у кафе пообідали, – сказала Поліна. – Ви сядьте обидві. І ти, мамо, і ви, Ганно Миколаївно.

– Що сталося? – не зрозуміла Ганна Миколаївна, знову сідаючи за стіл.

– Любі наші мами, – урочисто сказав Петро. – Хочемо повідомити вам, що скоро ви станете бабусями! Сьогодні ми з Поліною були в лікарні, і лікар все підтвердив. Ми навіть бачили на УЗД нашого малюка, хоча, звичайно, там поки що мало що зрозуміло.

– Але ми вже послухали його серцебиття! – усміхнулася Поліна. – Вирішили з вами поділитися цією радістю.

– Ой… Справді, радість яка, – сказала Ганна Миколаївна, витерши сльозу.

– Мамо, ти чого це? – Петро підійшов до матері й обійняв її. – Хіба є причина для сліз?

– То це від радості, – вигукнула Галина Віталіївна. – Я й сама ось-ось розплачуся. Ми станемо бабусями, щастя ж яке…

– Звісно, я від радості, Галинко, – кивнула Ганна Миколаївна. – Дякую вам, діти, от уже порадували.

– Ми тоді підемо, – сказала Поліна. – Не заважатимемо вашим дружнім посиденькам, адже вам є про що поговорити. Тим більше, у вас скоро клопоту додасться. Нам дуже потрібна допомога таких чудових молодих бабусь.

– Можете на нас розраховувати, – в один голос заявили свекруха і теща.

Коли діти пішли, Ганна Миколаївна сказала:

– Галиночко, ти пробач мені, якщо дурниць наговорила. У нас чудові діти, така гарна пара! І діти будуть гарні. Наші з тобою онуки.

– І ти мене, Ганнусю, вибач. І давай не сваритимемося, що нам ділити? Не розумію, чого ми так завелися. Ми тепер одна сім’я.

– Згодна. Тоді по одній за злагоду?

– За злагоду і щастя наших дітей!

І з того часу Ганна та Галина більше не сварилися і не говорили погано про вибір своїх дітей.

Вони змогли подружитися, а незабаром поринули в турботи про маленького онука, із задоволенням гуляючи з коляскою й допомагаючи молодим батькам виховувати малюка.

А якщо виникали між ними якісь розбіжності, то все вирішувалося мирним шляхом. Адже жити у мирі і злагоді набагато приємніше, аніж шукати приводу для сварок та ображатися один на одного…