Олег сидів на кухні і їв зелений борщ, коли пролунав телефонний дзвінок. Чоловік глянув на екран – дзвонила його мама. – Сину, привіт! Ну що, коли вас з Юлею чекати? – запитала Зоя Петрівна. – Привіт, мамо! Ми не приїдемо, не чекай нас, – спокійно відповідь Олег. – Як не приїдете? У вас щось сталося? – запереживала мама. – Сталося, ми розлучаємося! – раптом сказав син. – Як розлучаєтеся? Чому? – не зрозуміла мама. – Через тебе мамо, – тихо додав Олег. – Через мене? Як через мене?! – здивовано вигукнула Зоя Петрівна, не розуміючи, що відбувається

– Тут така справа, Юля, мама знову просить приїхати, – сказав чоловік за вечерею.

– Ну, давай, звичайно, поїдемо! – відгукнулася любляча дружина. – Без питань! Що треба привезти?

– Та ні, ти мене не зрозуміла! – скривився Олег. – Вона просить приїхати доглядати Сергія Борисовича.

– Так вона ж сама, начебто, доглядає! До того ж він мене недолюблює, якщо ти не в курсі! Та й мама твоя теж начебто мною завжди незадоволена.

– Долюблює – недолюблює, яка тепер різниця! Мамі потрібна допомога – вона каже, що не справляється.

– Ну, не знаю! Я тут до чого? Твій вітчим – ось ти й думай: він тебе все-таки виховував.

– Але ж ти знаєш, що я весь день на роботі, а ти працюєш на віддаленні. До того ж, у вас це краще виходить: усі доглядальниці – жінки! Ти бачила серед доглядальниць хоч одного чоловіка?

– Ну, звичайно, ні: бо горщики виносити ви не привчені!

До речі, про горщики: я, взагалі-то, не маю бажання їх виносити за твоїм вітчимом – чужою мені людиною, яка ставилася до мене не найкраще.

– Що ти починаєш? Людина важко нездужає! А мамі вже багато років! Хіба ти не можеш допомогти? Це ж твоя рідня!

– А що ж моя рідня мені жити спокійно не давала, коли ми жили в неї? Жодного дня без сварок!

І це було цілком справедливо: свекор і свекруха ставилися до Юлі погано, даючи зрозуміти, що вона не їх поля ягода – син одружився проти їхньої волі, і вони йому це не пробачили.

Але, як це часто буває, всю свою образу обрушили на ні в чому не винну немісцеву дівчину, яка, звичайно ж, приїхала, як вони думали, шукати багатих кавалерів.

А Олег, на думку матусі та вітчима, був саме таким: красенем-мачо на високооплачуваній посаді, хоча щодо цього можна було посперечатися.

І цей ідеальний кавалер мав привести в невістки столичну красуню з власним житлом та капіталом, а не цю просту дівчину, яка не знає, як включити посудомийку! І де він її знайшов?

Тоді вона була ще без основної роботи після закінчення ВНЗ: дівчина знайшла хорошу посаду лише за кілька місяців після весілля. А поки що вона підробляла офіціанткою у кафе, де вони й познайомилися.

Як так – одружитися з продавчинею зі столовки? Інтелігентному хлопчику? Ні за що!

Але Олег несподівано для себе закохався: йому дуже сподобалася небагатослівна гарненька дівчина, яка вигідно відрізняється від решти представниць жіночої статі відсутністю: накачаних губ, довжелезних нігтів та наклеєних вій.

А те, що вона – з села, так навіть краще: буде йому вдячна все життя! І добре, що батьки в неї не багаті: знатимуть своє місце і не потикатимуться з порадами – йому достатньо і своїх!

Тому егоїстичний Олег після півроку зустрічей зробив дівчині пропозицію. І вона погодилася, хоча мама з татом після знайомства з майбутнім зятем її відмовляли від цього кроку: їм чомусь дуже не сподобався симпатичний і доглянутий Олег.

– Але чому, матусю? – щиро дивувалася Юля, якій заздрили усі дівчата у кафе. – Що в ньому не так?

– Не знаю, доню, – сумно відповіла мама. – А він тебе кохає?

– Звісно! – обурювалася дочка.

– А чому з батьками нас не захотів знайомити?

Тут була невелика ложечка дьогтю: батьки нареченого відмовилися знайомитися з «селом»! Тим паче, бідним! Взяти з них нема чого, тому нехай сидять на своїй печі і мовчать!

Навіть гроші з них на весілля вирішили не брати, тим самим одразу позначивши свою позицію: батьків нареченої, так і бути, запросимо, а решта їх гостей нехай залишається у своєму селі – не дай Боже, ще осоромлять!

Всі ці розмови велися в присутності Юлі – вони ще до весілля почали жити разом: свекри мали великий теплий будинок. Та й чого соромитися цю сільську невміху!

А наречений чомусь жодного разу не обсмикнув свою рідню, хоча бачив, що розмови зачіпають наречену. І в Юлі тоді вперше з’явилася думка, а чи не поспішила вона із заміжжям.

Але Олег був такий ласкавий, ніжний і попереджувальний, особливо, вечорами, що всі її сумніви розчинялися у купі поцілунків і ніжних словах.

І тато з мамою мовчки просиділи у куточку все весілля. Усе це виявилося дуже неприємним для люблячої доньки: інтелігентні батьки працювали вчителями у місцевій школі і нікого осоромити не могли.

Незабаром після одруження дівчині з червоним дипломом запропонували гарну роботу, причому можна було працювати віддалено.

Чоловік був проти: сиди вдома, готуй їжу, забезпечуй затишок та надійний тил! Але тут Юля несподівано чинила опір: втрачати кваліфікацію вона не збиралася. До того ж, їй захотілося не залежати від Олега в матеріальному плані: мало що!

Тому дівчина влаштувалась працювати експертом-аналітиком в одну непогану компанію, де її почали цінувати. І це несподівано зачепило самолюбство егоїстичного чоловіка: виявилося, що у дружини зарплата набагато вища! Адже саме він має бути благодійником, який пригрів бідну дівчину.

Але для його батьків невістка назавжди так і залишилася подавчинею – а всі знають, хто йде на цю роботу! Так-так: виключно гулящі дівчата! Що ми кіно не дивимося?

До того ж, що це за робота весь день стирчати за комп’ютером! Напевно, пасьянси розкладає – на інше вона не здатна!

Вся ця зневага показувалася у всьому: у поведінці обох батьків, поглядах, словах – абсолютно відкритих та натяками.

Причому, якщо зазвичай більша частина нелюбові походить від свекрух, а свекри, найчастіше, індиферентні чи лояльні по відношенню до невісток, то все відбувалося з точністю до навпаки: саме Сергій Борисович постійно зачіпав невістку.

У вітчима і раніше характер був не цукор – він увесь час намагався виростити з пасинка справжнього чоловіка: Олег якось поділився із дружиною.

А тепер так само інтенсивно намагався виховати з мовчазної Юлі справжню невістю: адже він вважав себе найкращим педагогом та вихователем! До того ж, Олег зараз міг і відправити подалі, а Юля – ні! Куди їй подітися?

Вітчим міг зайти без стуку в кімнату – все навколо моє! – і почати пред’являти претензії та викладати невідкладні прохання, незважаючи на те, що у дівчини по скайпу йшла нарада.

Нічого, потім дорадишся! А ось куди потрібно тиснути, щоб увійти до банку онлайн? Як це – не можеш зараз? До тебе батько чоловіка прийшов, а ти, значить, не хочеш допомогти? Мало тебе сварить Олег! Я з ним увечері поговорю!

Слова свекра проникали межі екрану, і дівчині було дуже соромно. Тому вона відключалася, а потім намагалася надолужити втрачене.

А причіпки прямували з швидкістю світла.

– Що це таке ти зварила? – запитала вкотре Зоя Петрівна.

– Олег захотів зелений борщ!

– А чому яйця в ньому немає? – свекруха завжди додавала сире яйце в суп у процесі варіння.

– Олег сказав, що не любить, щоб яйце було в зеленому борщі!

– Що ти за нісенітницю говориш? Як мені не знати, що любить мій син?

– Він сказав, що йому завжди не подобався ваш зелений борщ, але він не хотів вас засмучувати, – пролепетала Юля.

Це була остання крапля! Перечити улюбленій матусі! І вказати на її неспроможність у питанні варіння зеленого борща!

Чи треба говорити, що з роботою цього дня було покінчено: Юля, плакала, намагаючись, щоб сліз не було помітно, зателефонувала і відпросилася з роботи.

– Чому заздалегідь не замочила рушники?

– Хто так прасує сорочки?

– Коли протреш пил і треба краще витирати чашки: чого тільки тебе вчили у твоєму селі!

І дівчина, якій все це стало набридати, вирішила переїхати на орендовану квартиру. Чоловік сперечався. Але це, на його незадоволення, нічого не змінило: Юля категорично поставила питання про переїзд.

– Але чому? – щиро дивувався Олег. – Жити на орендованій квартирі дорого!

– Зате спокійно! – Не здавалася завжди поступлива дружина. І додала: ти можеш залишитись – а я переїжджаю!

Олег застиг: але після невеликої паузи зрозумів, що жарти скінчилися і теж почав збирати речі.

Вітчим, будучи людиною важкою, почав сваритися.

Бо відчув, що з-під носа у нього зникає щоденна смачна їжа – від кого ж він отримуватиме енергію? А цього допустити не можна було.

І тут в процесі сварки йому стало зле, і Сергій Борисович опустився на підлогу: швидка, що приїхала, повідомила погані новини.

Свекра відвезли – Олег поїхав із ним. А Юля зібрала речі і пішла на орендовану квартиру, хоча свекруха, дуже ласкаво просила її залишитися, називаючи донечкою: їй, чомусь, стало дуже не по собі.

Мабуть, Зоя Петрівна відчула, що спокійному життю настав кінець: свекор зліг.

Після виписки додому потрібно було забезпечити нездужому добрий догляд. Зрозуміло було, що потрібна доглядальниця: мамі одній було не впоратися.

Але доглядальниці більше кількох днів не витримували.

І Зоя Петрівна попросила допомоги! Звичайно, у синочка і невістки: до кого ж звернутися ще, як не до рідні? Та й ти, Юлю, нам не чужа! Пам’ятаєш, як ми всі добре жили разом?

У молодого фахівця аналітика Юлі була хороша пам’ять, і вона рада б забути, як вони добре жили разом, та не виходило.

Тому на пропозицію чоловіка переїхати сказала, що поки не готова.

– Ну, то ти готова до переїзду? – поцікавився Олег за кілька днів після розмови.

– Поки що ні!

– Невже так важко зібратися? У тебе ж, начебто, речей, трохи!

– Справа не в речах: просто я не хочу їхати до твоїх! Так, і не треба на мене так дивитись – я не хочу!

– А як мені на тебе дивитись? Якби я відмовився допомогти твоїм батькам, як би ти ставилася до мене?

– Але ти, пригадую, відмовився вислати їм грошей, коли вони до нас звернулися за допомогою – мені довелося навіть брати кредит! А про весілля я взагалі мовчу!

– Це зовсім інше! – Скривився Олег: йому нагадали про неприємні моменти з його життя.

– Та ну? А я тоді спробувала тебе зрозуміти і не образилася! Чому ж ти зараз упираєшся? Оплати, нарешті, доглядальницю – чому ні? Яка необхідність нам їхати туди, я не розумію? Видно ж, що ти цього не хочеш!

Олег знову скривився: Юля мала рацію – він дуже не хотів їхати до мами. Присутність нездужої людини в будинку завжди напружує, а якщо в неї ще й поганий характер… І, адже, не відмовиш!

Але зізнатися, що дружина, в черговий раз мала рацію, було просто немислимо. Тому Олег сказав:

– Вітчим не хоче чужої людини в хаті!

– А тобі не здається, що для нездужої людини Сергій Борисович занадто багато хоче? А багато хочеш – мало отримаєш!

– То я не зрозумів: ти, що – відмовляєшся переїжджати?

– А чого тут незрозумілого: так, відмовляюсь!

Олег трохи помовчав: така поведінка завжди зговірливої ​​дружини виходила за межі і вимагала термінової корекції. Тому він жорстко промовив:

– Тоді розлучатимемося!

І чекав, що після цього його Юля кинеться до нього на шию з проханнями не робити цього необачного кроку, здатного зруйнувати їхнє неземне кохання.

Але дівчина тільки криво посміхнулась і вийшла із кухні. А чоловік запізно гукнув їй услід:

– Даю тобі добу на роздум!

– Подумала? – Запитав Олег дружину наступного дня за вечерею.

– Подумала!

– Тоді я пішов дзвонити! То що передати: коли на нас чекати?

Іншого результату справи Олег просто не уявляв: звичайно ж, його Юля погодиться – вона ж так його любить!

– Мене – ніколи, а ти вирішуй сам, коли тобі зручніше.

– Тобто як – ніколи? Ти хочеш сказати, що…

– Так, – зупинила його дівчина. – Я хочу сказати, що завтра з’їжджаю з квартири та подаю на розлучення. А ти вільний робити те, що тобі заманеться: хочеш – халву їж, а хочеш – пряники.

– Які пряники, що ти несеш? – раптово розлютився Олег, у плани якого розлучення зовсім не входило. Як і горщики з-під вітчима, які тепер, мабуть, доведеться виносити йому. – Скажи, що ти пожартувала! Ми ж любимо одне одного!

– Це тобі так здається! Ми з тобою любили одну людину: я – тебе і ти – теж себе! Тому ти продовжуватимеш робити те, що робив – любити себе, але вже живучи за іншою адресою – з коханою матусею.

Я вже не зможу скласти тобі компанію, бо моє кохання пройшло.

Тому я самоусуваюсь – адже я тобі тільки заважала. Та й батьки, напевно, не захочуть бачити поряд нелюбиму невістку.

Все це спокійно висловила чоловікові завжди небагатослівна Юля: виходило, що вона йде від нього, цікавого брутала у самому розквіті сил! Як це? Адже таких як він не кидають!

Він же, буквально, її витяг із села! Забезпечив комфортне та безбідне існування!

До того ж, чоловікові було дуже комфортно та приємно жити з такою симпатичною та акуратною дружиною, у якої все було розкладено по поличках і на все знаходився час. А як чудово вона готувала зелений борщ!

– Не кажи нісенітниці, – спробував повернути все назад засмучений Олег, приголомшений правдою, що раптово відкрилася, і неприємними перспективами.

– Вони на тебе чекають!

– Вони не на мене чекають, а на безкоштовну доглядальницю, – втомлено промовила дівчина, яка чудово вивчила за весь час родичів чоловіка.

– Ти розумієш, що зараз може статися? Я, можу, і погодитися на розлучення! Подумай гарненько, на що ти йдеш!

– А я вже добре подумала – останнім часом тільки цим займаюся! І навіть якщо ти не погодишся, нас все одно розлучать!

– То що це твоє остаточне рішення?

– Так, і безповоротне! – І з цими словами Юля вийшла з кімнати.

А через півгодини – і з квартири з невеликим рюкзачком речей – вона завжди була мінімалісткою: орендоване житло, в якому вона мала жити, вже було сплачено.

А зовсім розгублений Олег залишився, як кажуть на самоті. І тут задзвонив телефон: висвітився мамин номер.

– Синку, коли ви приїдете? – плаксиво спитала жінка. – Я не спала сьогодні ніч: він мені вимотав усі нерви!

Попроси Юлю, нехай купить завтра яких-небудь гостинців:

– А то я вже все з’їла. І нехай одразу ж завезе – вона ж у тебе вільна! Заодно і мені допоможе: мені треба сходити підстригтися!

“М-так…” – подумав Олег: перспектива вимальовувалась погана. А розумна Юля, виявляється, вчасно змилася! І як тепер він без неї?

– Мамо, ти забери поки волосся в хвостик – тебе це дуже молодить! – спробував відтягнути неприємний момент поїздки в будинок матері чоловік: після відходу дружини, все стало бачитися не в такому променистому світлі.

– А Юля де? — не відставала втомлена Зоя Петрівна.

– А ми з нею розлучаємося – ти ж цього завжди хотіла! Ось твоє бажання здійснилося! Ти рада?

По ту строну телефону трохи помовчали, а потім вигукнули:

– Ти, що, надумав  – зараз розлучатися? Не міг почекати? Я що, тут одна повинна сидіти? Я думала, мені Юля допоможе! А ти – на розлучення! Так ось, як ти про матір дбаєш!

І відключилася: чого далі розмовляти – синові доглядати за вітчимом не було коли. А невістку, зважаючи на все, він виставив! Ось пощастило із синочком – тільки про себе і думає!

А Юля йшла вечірнім містом і відпочивала душею – вперше за довгий час. Думок не було, як і емоцій і почуттів.

Що їй потрібно було зробити? Ах, так: Юля розмахнулася і кинула дещо в урну, що стоїть неподалік.

– Дівчино, ви ключі впустили! – Почула вона за спиною.

– Я їх не упустила, я їх викинула.

– Але навіщо?

– Тому що вони – від мого минулого життя: я замкнула його, а ключі викинула. Повертатись туди я не збираюся, і вони мені більше не знадобляться.

І це було цілком справедливо: минуле повинне залишатися в минулому. А зимові речі вона собі купить – дівчину зненацька підвищили!

Тому Юля поправила сповзлу лямку рюкзачка і зробила крок у своє майбутнє, яке обов’язково буде світлим.